Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Yoğun gündem içerisinde sessiz sedasız bir devrim oldu.

42 konteyner taşıyan 850 metre uzunluğundaki Prag’a gidecek olan Ejder yolu treni China Railway Express (Çin Demiryolu Ekpresi) Çin‘in, “Bir Kuşak Bir Yol Projesi” kapsamında 65 ülke ve 3 milyar kişiyi hedefleyerek Çin’in Uygur bölgesinden çıkıp Orta Asya’yı kat ederek Marmaray’ı kullanıp Avrupa’ya geçiş yaptı. China Railway Express, Avrupa’ya ulaşacak ilk yük treni olarak da tarihe geçti. China Railway Express, sadece bir yük treni olarak tarihe geçmedi. Yoğun gündem içerisinde de sessiz sedasız bir devrim oldu. Çünkü Asya ile Avrupa’yı bağlayan 15 bin kilometrelik eski İpek Yolu rotası, bin yıl sonra yeniden canlandı.

Çin‘in, Yeni İpek Yolu‘nu canlandırma projesi olan “Bir Kuşak Bir Yol Projesi” ni kapsayan 65 ülke, dolardan vazgeçecek. 65 ülkenin Dolar kullanmaması demek ABD‘nin dünyadaki etkisinin azalması demek. 21.yy yeni dünyası “Bir Kuşak Bir Yol Projesi” üzerinden yeniden dizayn edilirken buna sadece ekomoni tarafından da bakmamak gerekiyor. Bu projenin askeri, ideolojik, kültürel, sosyal yönleri de bulunuyor.

 “Bir Kuşak Bir Yol ProjesiABD‘nin en büyük kabusu ama biz bu projede köprüsünün başını tutan Türkiye‘yi, düşünmek zorundayız. Önümüzdeki 100 yıla damgasını vuracak olan bu Proje hayata geçerse Türkiye, nasıl etkilenir? Türkiye‘ye ne getirir? Türkiye‘den ne götürür? Türk KOBİ‘ler, Çin‘e karşı avantajlı mı dezavantajlı mı? Türk KOBİ‘ler, Çin ile nasıl rekabet edecek? Siyasi ve kısır çekişmeleri bir kenara bırakıp, ivedi bir şekilde “Bir Kuşak Bir Yol Projesi” ele alınmalı! Bu konu tüm yönleri ile gündeme getirilip tartışılmalı. Bize bu projenin yararlı ve zararlı kısımları anlatılmalı.

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.